Andrej@RealitniExperti.sk I 0902 677 321
Predtým, ako sa pustíme do jednotlivých zložiek plánu predaja bytu či domu, musíme si jasne definovať, aký je význam slova realitný trh, resp. trh s nehnuteľnosťami. Každý z nás isto pozná, čo je to trh. Ale jasne popísať úlohu realitného trhu, i to, ako to na ňom skutočne funguje, vie už len veľmi málo ľudí. Cieľom dnešného článku je v stručnosti vysvetliť jeho úlohu a funkciu.
Trh môžeme charakterizovať ako miesto, kde sa stretávajú predávajúci, ktorí sú ochotní predať (plodinu, výrobok, službu), s kupujúcimi, ktorí sú pripravení kúpiť (čo ponúkajú predávajúci). Funkciou trhu je teda uzatváranie obchodov medzi predávajúcimi a kupujúcimi.
Určite ste niekedy boli kupovať zeleninu alebo ovocie na trhovisko. Je to miesto, kde sú sústredení predávajúci, ktorí ponúkajú dopestovanú sezónnu zeleninu, ovocie a rôzne iné domáce výrobky. Rovnako sú tam kupujúci, ktorí prichádzajú na trhovisko za účelom kúpi týchto plodín a výrobkov. Ak jeden z predávajúcich predá všetok tovar, tak ide domov a nahradí ho niekto iný. Kupujúci si budú v tomto prípade vyberať tovar od ostatných predajcov.
Rovnako ste si isto všimli, že napríklad nepredávajú všetci predajcovia len jeden druh jabĺk za rovnakú cenu. Z toho pramení veľká výhoda trhu pre kupujúcich – môžu si vyberať na základe svojich potrieb. Uprednostníte skôr červené jablká, ktoré sú drahšie o pár centov alebo naopak lacnejšie zelené alebo Vám na ťahanú štrúdľu postačia hoc aj jablká druhej triedy? Odpoveď na túto otázku poznáte iba Vy a je len čisto na Vás na čo máte chuť.
V spojitosti s realitným trhom môžeme povedať, že tu to platí úplne rovnako, ako na trhovisku s výnimkou jednej veci. Predávajúci nie sú sústredení na jedno určité miesto, ale skôr sa jedná o lokalitu, prípadne oblasť. Realitný trh je v podstate zástup predajcov (majiteľov nehnuteľností), ktorí ponúkajú byty, domy, pozemky a pod.. Rovnako sú tu kupujúci, ktorí majú záujem o jednotlivé druhy a typy nehnuteľností. Niektorí hľadajú dvojizbový byt v centre mesta, iní chcú rodinný dom mimo mesta. Ponuka na realitnom trhu sa rovnako mení každým dňom. Každý deň niekto kúpi byt či dom a následne sa táto ponuka stiahne z realitného trhu. Rovnako tak, každý deň chce niekto nový predať a niekto nový kúpiť.
Naznačili sme si, že realitný trh viaže na jednotlivé lokality, miesta či oblasti. Musíme si však uvedomiť jeden dôležitý fakt. Každá jednotlivá lokalita je jedinečná, a zahŕňa v sebe vlastnosti, ktoré sa nemusia vyskytovať nikde inde. Porovnávaním týchto vlastností zistíme, či je daná lokalita viac či menej kupujúcimi vyhľadávaná a žiadaná.
Uvedieme si malý príklad medzi lokalitou Starého mesta v Bratislave a mestskou časťou Bratislavy – Vrakuňa vzdialenou len 6 kilometrov vzdušnou čiarou od Starého mesta. Na jednej strane by sme mohli povedať, že je to úplne jedno, nakoľko je to Bratislava a 6 km nezohráva veľkú váhu.
Ak si však pozrieme na internete ponukové ceny nehnuteľností v oboch lokalitách, tak zistíme ako ďaleko sme od pravdy.
Ponuková cena za 2 izbový panelový byt je v Starom meste takmer dvojnásobne vyššia ako vo Vrakuni.
Isto ste si teraz položili otázku „Ako je to možné, že ceny podobných bytov v centre Bratislavy sú takmer dvojnásobné v porovnaní s jej perifériou?“
Faktorov, ktoré ten cenový rozdiel ovplyvňujú je viacero. Tie najhlavnejšie si hneď stručne načrtneme:
To je len malá časť faktorov, ktoré vytvárajú rozdiely medzi jednotlivými lokalitami.
Ako sme si ukázali, existujú veľké rozdiely už v rámci jedného pomyselného realitného trhu. Na mieste je však otázka: Ak je taký veľký rozdiel v rámci Bratislavy, aký bude rozdiel, keď porovnáme realitný trh prosperujúcej a vyhľadávanej lokality s lokalitou „hladovej doliny“?
Ako príklad si môžeme uviesť ponuku 4-i panelových bytov o rozlohe 73 m2 v meste Tornaľa a v Bratislave – Petržalke:
Zdroj: www.reality.sk
Ako vidíte výsledkom je niekoľkonásobný rozdiel ceny (cca 8 násobný rozdiel), ktorá v sebe odráža záujem, prípadne nezáujem kupujúcich o jednotlivú lokalitu. Z toho dôvodu trh nehnuteľností NIE JE ROVNAKÝ v každom mieste Slovenska. Ak by to neplatilo, potom by boli ceny rovnako veľkých 2i panelových bytov v rámci Slovenska rovnaké.
Otázka realitného trhu a jeho vplyvu na cenu bytu či domu je komplexnejší problém, ktorý sa nedá zhrnúť na jednu stranu. Preto sa jej budeme detailnejšie venovať i v budúcich článkoch.